NOVANEVA’DA İK KÜLTÜRÜ İŞE ALIM PERFORMANS YÖNETİMİ EĞİTİM VE GELİŞİM
NOVANEVA’DA İK KÜLTÜRÜ

İK MİSYONUMUZ

Çalışanlarımızın iş ve kurum memnuniyetini sağlamak amacıyla adil, insan odaklı, tüm çalışanlarımıza ve müşterilerimize katma değer katan İnsan Kaynakları süreçlerini uygulamak ve geliştirmektir. İnsan Kaynakları vizyonumuzu gerçekleştirmek ve sürekliliğini sağlamak için, gerekli insan kaynağına sahip olmak ve kurum içi sürekliliğini sağlamak temel görevimizdir.

İK VİZYONUMUZ

Çalışanlarımıza heyecan ve gurur veren bir çalışma ortamı oluşturarak, şirketimizin sürekli başarısında en büyük etken olan çalışan memnuniyetinin devamlılığını sağlamak. Müşteri odaklı, topluma karşı sorumlu ve etik değerlere önem veren, daima kazanmayı hedefleyen şirketimizin yüksek nitelikli çalışanlarının bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirip, potansiyellerini ortaya çıkarıp, sürekli üstün performans göstermelerini sağlayarak, Çağrı Merkezi sektöründe en çok tercih edilen şirket olmak ve bu konumu korumaktır.

İŞE ALIM

NOVANEVA’da uyguladığımız işe alım sürecinin amacı, kurum kültürü ve değerlerine uygun, pozisyonun gerektirdiği yetkinliklere sahip en uygun adayları bünyemize kazandırmaktır. Şirketimize yapılan tüm başvuruları gizlilik ilkesi kapsamında, eşit fırsat tanıyarak adil bir şekilde değerlendirmekteyiz.

BAŞVURU HAVUZU OLUŞTURMA

İşe alım uzmanlarımız tarafından açık pozisyonlara ilişkin ilanları aşağıda belirtilen kanallarda yayınlanarak, şirketimize kazandırmayı amaçladığımız yeteneklere ulaşıyoruz:

  • www.novaneva.com
  • Kariyer siteleri
  • Sosyal medya
  • Danışmanlık firmaları

DEĞERLENDİRME SÜREÇLERİ

Özgeçmiş İnceleme /Telefon Mülakatı/ Yetkinlik Bazlı Mülakat Başvuru kriterleri ve nitelikler çerçevesinde incelenen özgeçmişlerden uygun bulunan adaylarla telefon mülakatı yapılarak ön değerlendirme aşaması tamamlanır. Ön değerlendirme aşamasından sonra adaylar pozisyon gereklilikleri ve uzmanlık alanlarına göre aşağıdaki değerlendirmelere tabi tutulur

  • Kişilik envanteri
  • Genel yetenek değerlendirmesi
  • Uygun koşulların tesbiti
  • Diksiyon değerlendirmesi

GERİ BİLDİRİM

İlgili pozisyonlar için görüşmeleri tamamlanan adaylara geribildirim yapılır. Yanıt olumsuz ise, adayın özgeçmişi açık pozisyonlar için cv havuzunda bekletilir.

PERFORMANS YÖNETİMİ

PERFORMANS DEĞERLEME SİSTEMİ

Şirket hedefleri doğrultusunda periyodik aralıklarla belirlenen performans kriterleri, somut değerlerle ifade edilebilir ve objektiftir. Verilen hedefler dönem içerisinde kontrol edilerek kişilerin performansları gözlemlenir ve dönem sonunda saptanmış hedefler ile karşılaştırılarak performans düzeyleri belirlenir. Çalışanların performans ortalamaları da farklı pozisyonlara aday olma süreçlerini ve ücret hak edişlerini etkiler.

EĞİTİM VE GELİŞİM

NOVANEVA’da eğitim ve gelişim faaliyetleri, şirket genelinde ve kişi bazında, gelişmeye açık olan değerler ve yetkinlikler çerçevesinde, çalışanlarımızın ve organizasyonun ihtiyaçlarına yönelik olarak planlanmaktadır. İnsan Kaynakları politikalarımız doğrultusunda tüm çalışanlarımız, işe başlangıçtan itibaren temel  eğitimler ve dokümanları almaları için eğitim programına dâhil edilirler. Eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesinde kurumun strateji ve hedefleri, performans değerlendirme sonuçları, görev gerekleri, yönetici ve çalışanın kendisinden gelen geri bildirimler, yeni yatırım ve projeler önem taşır. Eğitim modelleri eğitimin konusu ve ihtiyaca göre şirketimiz bünyesindeki iç eğitimcilerden veya hizmet alma yoluyla profesyonel eğitim kurumlarından destek alarak oluşturulmaktadır.

@NOVANEVA

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.Dilerseniz çalışırken çekilmiş fotoğrafınızı yollayın hesaplarımızda fotoğrafınızı paylaşalım.